Fotowoltaika dla Gospodarstw Domowych

Fotowoltaika dla gospodarstw domowych to dziś doskonały pomysł na znacznie oszczędności w opłatach na energię elektryczną. Gdy na dachu prywatnego budynku pojawią się panele słoneczne, a z prądu korzysta się praktycznie za darmo. Dzięki temu koszt montażu takiej instalacji szybko się zwraca. A można jeszcze skorzystać z rządowych programów dofinansowania takiej inwestycji. Jednym z nich jest „Mój Prąd”.

Dofinansowanie „Mój Prąd”

To projekt dofinansowania fotowoltaiki dla gospodarstw domowych w Polsce przygotowany przez Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska. Jego realizację rozpoczęto 23 lipca 2019 roku i skierowano go do prywatnych użytkowników. Jego podstawowym celem jest zwiększenie produkcji prądu, którego źródłem jest energia słoneczna. Dzięki rządowym środkom można otrzymać zwrot nawet 50 procent kosztów wyposażenia gospodarstwa domowego w panele słoneczne, ale jednak nie więcej niż 5000 złotych, gdyż średni koszt instalacji z montażem to dziś około 10 tysięcy złotych. Na projekt ten rząd wyasygnował miliard złotych. Oznacza to, dzięki takiej pomocy tania fotowoltaika może znaleźć się w 200 tysiącach gospodarstw domowych. Oczywiście są pewne ograniczenia. Na przykład takie, że to rządowe wsparcie dotyczy tylko nowych instalacji, czyli takich, które zostały zakupione i założone po 23 lipca 2019 roku. Ich moc musi też wynosić od 2 do 10 kW. Poza tym montaż fotowoltaiki musi być już całkowicie zakończony. Co oznacza także posiadanie umowy z dystrybutorem energii i zainstalowanie licznika dwukierunkowego umożliwiającego między innymi gromadzenie nadwyżek energii na własnym koncie.

Dofinansowanie „Mój prąd”
Dofinansowanie „Mój prąd”

Jak uzyskać dofinansowanie „Mój Prąd”

Złóż Wniosek

Naborem wniosków do tego projektu zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można je składać w formie papierowej w siedzibie tej instytucji, przesłać pocztą czy kurierem. Ostatnio pojawiła się również możliwość elektronicznego dostarczenia wniosku przy pomocy e-usługi.

Dofinansowanie

Założenie fotowoltaiki korzystając z rządowego programu jest również atrakcyjnego dlatego, że uzyskane z tej puli pieniądze zwolnione są z opodatkowania PIT, czyli nie trzeba ich umieszczać w rocznym zeznaniu. Całą przyznaną kwotę dostaje się po prostu „na rękę”. Dofinansowanie z programu “Mój Prąd” można także łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Montaż

Już dziś warto wiec rozejrzeć się za profesjonalną firmą, która zamontuje panele słoneczne i zajmie się nie tylko uruchomieniem fotowoltaiki, ale weźmie na siebie również tak zwane sprawy papierkowe. Jest bowiem jeszcze sporo pieniędzy do wykorzystania, ponieważ z danych opublikowanych w połowie października tego roku wynika, iż do tego czasu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał do Ministerstwa Energii tylko 3000 wniosków o skorzystanie z projektu “Mój Prąd”. Do 20 grudnia trwa kolejna tura przyjmowania deklaracji przystąpienia do programu. A rozpoczęcie kolejnej zaplanowano na styczeń 2020 roku. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej www.gov.pl, trzeba znaleźć tam zakładkę dla obywatela, potem uruchomić moduł “praca i biznes” i kliknąć w okienko “zasiłki i pomoc finansowa”.

To tam dostępny jest program “Mój prąd”.

Przykładowe Realizacje

MainMill

O Nas

W MainMill zrzeszamy wokół siebie najlepszych specjalistów branży fotowoltaicznej. Gwarantujemy niezależność elektryczną, oszczędności, a przede wszystkim ochronę środowiska.

Kontakt